Metamorfoza
opowiesc-1

Szanowni Państwo

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić Państwa na "Kolację dla Ziemi" , wydarzenie które organizowane jest przez JRE Polska (Jeunes Restaurateurs) zrzeszającego młodych szefów kuchni i restauratorów w Polsce, w dniu 22 kwietnia b.r. w Pałacu Ciekocinko Hotel Resort & Wellness.

opowiesc-1

FORMUŁA WYDARZENIA

Kolacja nie jest jedynym kluczowym elementem wydarzenia. Zapraszając Państwa tego dnia już na godzinę 15:00, przed kolacją zaplanowaliśmy dla Państwa również aktywności związane z charakterystycznymi obrzędami dla tego dnia.

* ODNAWIANIE LASU Z NADLEŚNICTWEM CHOCZEWO *

Rezygnując z tradycyjnej akcji sprzątania lasu czy plaży ze śmieci, postanowiliśmy pomóc Ziemi w inny sposób, pozostawiając długotrwały ślad w postaci odbudowy leśnego ekosystemu. Z pomocą Nadleśnictwa Choczewo, udadzą się Państwo dorożkami na teren 300m2, gdzie pomogą Państwo leśniczym w odnawianiu lasu. Nie tylko będą Pańtswo mogli posadzić jedno drzewo lub kilka, ale i poznają również trud pracy leśniczego i wysiłek idący za posadzeniem jednego drzewa.

opowiesc-2

KOLACJA

Kolacja będzie przygotowana przez czterech szefów kuchni:

Paweł Dołżonek z restauracji 1906, Pałacu Ciekocinko Hotel Resort & Wellness
Adrian Klonowski z restauracji Metamorfoza w Gdańsku,
którzy są członkami stowarzyszenia JRE.

Oraz dwóch zaproszonych zagranicznych szefów kuchni z europejskiego stowarzyszenia JRE, w tym m.in.:
Lukas Kapeller z Austrii.

22 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Ziemi. Temat natury dyktuje nam formułę całego wydarzenia. Podchodząc w oryginalny sposób do zwykłych obrzędów oddających hołd Ziemi, chcemy w wyjątkowy sposób uszanować dary natury. Angażując zarówno naszych gości jak i nas samych (organizatorów) i zaproszonych szefów kuchni do tych aktywności związanych z poszanowaniem natury i tradycji, tym samym oddamy się refleksji ekologicznej.

opowiesc-1

8-daniowa degustacja

Tego dnia, w Pałacu przygotowana zostanie 8-daniowa kolacja degustacyjna, która serwowana będzie wyłącznie przy świecach, bez użycia prądu.

Większość potraw tej kolacji kucharze również postarają się ugotować bez prądu, na łonie natury, korzystając wyłącznie z dawnych technik, wymieniając się spostrzeżeniami, zwyczajami i tradycjami kulturowymi.

Dania bazować będą głownie na warzywach i rybach, danie mięsne zaś przyrządzą jedynie z dziczyzny, gdyż nie będą mogli użyć żadnej zwierzyny hodowlanej ze względu na zbyt znaczące konsekwencje ekologiczne wynikające z hodowli zwierząt.

Zachęcamy Państwa do prowadzenia dialogu z szefami kuchni, którzy będą cały czas do Państwa dyspozycji, a Państwo będą mogli czynnie obserwować ich pracę.

opowiesc-2

O dobranie win do dań, zadba Paweł Zduniak - Sommelier, członek JRE Polska, zeszłoroczny zdobywca nagrody PRIX au Sommelier Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej.

PROGRAM WYDARZENIA

opowiesc-1

KOSZT KOLACJI

Kolacja* bez selekcji win: 350 PLN/os.
Kolacja* z selekcją win: 500 PLN/os.

* W cenę kolacji wliczony jest wcześniejszy lunch na świeżym powietrzu i aperitif

* Mogą Państwo również wykupić opcjonalny pobyt w Pałacu Ciekocinko

Nocleg** w Powozowni: 300 PLN/2os.
Nocleg** w Pałacu: od 450 PLN/2os. superior

** Cena noclegu obowiązuje tylko przy rezerwacji kolacji

W celu dokonania rezerwacji, uprzejmie prosimy o kontakt z mailowy bądź telefoniczny poprzez restaurację Metamorfoza

Anna Szymkowiak
kontakt@restauracjametamorfoza.pl
mob. +48 600 381 900

W celu dokonania rezerwacji z noclegiem i wszelkich pytań związanych z pobytem w Pałacu Ciekocinko Hotel Resort & Wellness, prosimy o kontakt z Pałacem

Zuzanna Busłowska
zuzanna.buslowska@palacciekocinko.pl
mob. +48 602 482 742