Snowboard w środku wakacji

Snowboard w środku wakacji

Snowboard latem? Takie rzeczy tylko w Karpaczu. Turyści, odwiedzający urokliwe Karkonosze z pewnością potwierdzą, ze nic nie jest tu oczywiste, zaś natura oraz ludzka wyobraźnia potrafią tu wyczarować prawdziwe cuda. Jedna z takich łamiących prawa logiki atrakcji jest możliwość uprawiania snowboardu w lecie, a więc sportu, kryjącego się pod tajemniczą nazwą ATB.

Czym to się je?

Sport zwany ATB (All Terrain Boarding), lub inaczej – Mountainboard, został wymyślony przez miłośników snowboardu, którzy poszukiwali jakiejś letniej alternatywy dla szaleństwa na desce. Pomysł szczególnie mocno rozwinąć się na Wyspach Brytyjskich, gdzie, jak wiadomo, warunki do uprawiania sportów zimowych są, delikatnie mówiąc, skromne. Do naszego kraju ATB przywędrował w 2002 roku i od razu zyskał duże rzesze miłośników tej formy ruchu. Podstawowym wyposażeniem do uprawiania ATB jest specjalna deska mountainboradowa, której konstrukcja umożliwia poruszanie się praktycznie w każdym terenie. Dzięki temu, amatorów ATB można spotkać zarówno na trawiastych łąkach, jak i na szlakach górskich, torach rowerowych i w wielu innych, niespodziewanych miejscach. Co więcej, powstała też odmiana ATB, nawiązująca do kitesurfingu, gdzie poruszający się na desce szaleniec trzyma latawiec, stanowiący główne źródło napędu.

ATB, mimo iż wygląda groźnie, pod okiem fachowych instruktorów jest całkiem bezpieczny, a w każdym razie – nie mniej bezpieczny, niż jazda na rowerze górskim.

W Karpaczu powstała All Board School, ucząca poruszania się na desce i pozwalająca na zasmakowanie tego niezwykłego sportu. Szkoła w sezonie letnim w 2012 roku przeszkoliła ok. 500 osób, przy czym początkowo były to głównie dzieci i młodzież. W kolejnych sezonach rodzice pozazdrościli młodzieży zabawy, więc szkołę zaczęli szturmować również zupełnie dorośli kursanci. Co ciekawe, mimo znacznej rozpiętości wieku, umiejętności i kondycji, żaden z kursantów nie doznał nigdy kontuzji. Wygląda więc na to, że ATB, choć jest uznawane za sport ekstremalny, przy odpowiednim przygotowaniu oraz pod fachowym okiem trenerów nie jest tak niebezpieczny, jakby się można było spodziewać, daje natomiast wiele radości i satysfakcji. Karpacka szkoła jest jedna z trzech działających w Polsce, zaś prowadzą ją wykwalifikowani instruktorzy Polskiego Stowarzyszenia Mountainboardowego, wspomagani przez instruktorów narciarstwa oraz snowboardu, od lat reprezentujący nasz kraj na licznych międzynarodowych zawodach. Zajęcia prowadzone są na stoku „Biały Jar”, ze względu na dobre warunki na stoku oraz ułatwiający życie wyciąg narciarski w formie komfortowej, sześcioosobowej kanapy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *