Położenie Karpacza

Położenie Karpacza

Karpacz jest miastem jedynym w swoim rodzaju i zaskakującym pod każdym względem. Jest miejscem, które przyciąga nie tylko wspaniałościami dzikiej przyrody, ale również licznymi atrakcjami przeznaczonymi dla turystów w każdym wieku.

Już sama lokalizacja miasta jest niezwykła: Karpacz położony jest w dolinie dwóch dzikich potoków, Łomnicy i Łomniczki, a jednocześnie u podnóża majestatycznej Śnieżki, wyrastającej na wysokość 1603 m n. p. m., co czyni ją najwyższym szczytem w Sudetach. Miasto rozciągnięte jest na długości 7 km, wzdłuż wijącej się niczym serpentyna górskiej drogi, zaś o jego górskim charakterze świadczy choćby to, że różnica wzniesień w jego obrębie wynosi aż 450m.

Rozwój infrastruktury turystycznej, dostępność tras narciarskich oraz wspaniałe warunki do uprawiania turystyki pieszej powodują, że z roku na rok zyskuje coraz większą popularność,a w sezonie ilość przybywających tu gości przewyższa liczbę rdzennych mieszkańców miasta.

 

Niezwykła historia regionu, a także samego Karpacza sprawiła, że na przestrzeni wieków miasto kilkakrotnie zmieniało swoją nazwę. Nie sposób odgadnąć, jak nazywali to miejsce poszukujący tu złota Celtowie, wiadomo natomiast, że osiedlający się tu w XVI wieku smolarze nazwali swą osadę Krummhubel, czyli Krzywa Góra. Nazwa Karpacz powstała natomiast po II wojnie światowej, przy czym obecny podział na Karpacz Dolny i Górny jest efektem wchłonięcia przez miasto sąsiednich miejscowości. Dawna miejscowość Bierutowice (nazwana tak na cześć towarzysza Bieruta), nosi obecnie nazwę Karpacza Górnego, zaś od Karpacza Dolnego oddziela ją potok Łomnica w miejscu zwanym „Białym Jarem”.

Starsza, dolna część Karpacza odznacza się typowo miasteczkową atmosferą, z wyraźnie zaznaczonym głównym traktem, który stanowi ulica 3 Maja. Właśnie wzdłuż niej koncentrują się liczne atrakcje, toczy się życie miasta i przebiega główny deptak. Górna część miasta posiada zdecydowanie bardziej „górski” charakter, zaś główna droga wije się wspaniałymi serpentynami, wspinając się na stok doliny. Takie położenie gwarantuje niezapomniane widoki, z których najpiękniejszy można podziwiać w miejscu, gdzie droga zaczyna nagle opadać w dół, w stronę Sosnówki.

Karpacz, jak przystało na klasyczne wysokogórskie miasto, posiada surowy, górski klimat, obfitujący w opady, niespodziewane zmiany pogody i silne wiatry. Mimo pozornej surowości warunków przyrodniczych, panuje tu bardzo przyjazny dla zdrowia mikroklimat. Jego walory odkryto już w XIX wieku, zalecając pobyt w Krzywej Górze szczególnie osobom cierpiącym na różnego rodzaju nerwice, osłabienie oraz „bladość”.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *