Zabytki Karpacza

Zabytki Karpacza

Karpacz, jako miasto o fascynującej i złożonej historii, może się poszczycić wieloma interesującymi zabytkami. Odnoszą się one do rozmaitych etapów powstawania miasta i są niemymi świadkami niezwykłych kolei losu, jakimi toczyło się tu życie. Odwiedzając miasto, warto poznać choćby niektóre z nich, aby zrozumieć, jak niezwykłym i bogatym w tradycje miejscem jest Karpacz.

 

Samotnia

Schronisko Samotnia – jedno z najstarszych schronisk górskich, zlokalizowane jest nad Małym Stawem> Znajduje się na wysokości 1195 m n.p.m., w połowie drogi z Karpacza na Śnieżkę, zaś jego położenie sprawia, że można się tu dostać jedynie na piechotę. Schronisko posiada 50 miejsc noclegowych i może się poszczycić wspaniałym, drewnianym wnętrzem oraz prawdziwą domową kuchnią. Samotnia może stanowić doskonałą bazę wypadową dla miłośników górskiej włóczęgi, pragnących zwiedzić wyższe partie polskich oraz czeskich Karkonoszy. W schronisku działa także Szkółka Górska oraz Centrum Skiturowe.

 

Świątynia Wang

Jest to XII wieczna drewniana świątynia, stanowiąca jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Karpacza. Orientalne brzmienie nazwy jest nieco mylące, bowiem w rzeczywistości świątynia powstała w południowej Norwegii nad jeziorem Vang. Brak funduszy na odnowę kościoła oraz jego utrzymanie sprawił, że władze Norwegii postanowiły go sprzedać królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV. Wskutek tej transakcji, w 1841 roku budynek został rozebrany i przeniesiony do Szczecina, a stamtąd do Muzeum Królewskiego w Berlinie. Dzięki staraniom hrabiny von Reden, pochodzącej z Bukowca pod Karpaczem, kościółek przetransportowano w Karkonosze, gdzie, po dokonaniu niezbędnych napraw i uzupełnieniu brakujących fragmentów, został w uroczyście otwarty, jako ewangelicko-augsburski Kościół Górski Naszego Zbawiciela.

 

 

Muzeum Sportu i Turystyki

W budynku, wzniesionym przez mieszkańców miasta na początku XX wieku, początkowo mieściło się Muzeum Regionalne. Jednakże po zakończeniu II wojny światowej przeniesiono tu eksponaty z innych muzeów, zaś sam budynek został zaadaptowany na cele mieszkalne. Dzięki staraniom mieszkańców Karpacza, w 1974 roku Muzeum ponownie otwarto, przy czym przyjęło ono nazwę Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy. Dziś Muzeum prezentuje historię schronisk górskich, zielarstwa, pasterstwa, a także dzieje legendarnych Walonów, zamieszkujących te ziemie w czasach, kiedy Karpaty uznawane były za europejskie Eldorado i roiły się od poszukiwaczy złota i drogich kamieni. W Muzeum można także podziwiać zabytkowy sprzęt sportowy, a także liczne medale i trofea sportowe.

 

Kaplica św Anny

Kaplica usytuowana jest na zachodnim stoku góry Grabowiec, w niedalekiej odległości od Karpacza. Obecna kaplica stoi na miejscu drewnianej, XIII wiecznej, o której istnieniu świadczą dokumenty Bolka II, pochodzące z 1366 roku i informujące o zapisaniu na utrzymanie kaplicy dużych kwot. Wojny husyckie doprowadziły drewnianą budowlę do niemal całkowitej ruiny, jednak dzięki staraniom rodziny Schaffgotschów została ona odbudowana. Niestety, wskutek wojny XXX – letniej obiekt nie nadawał się już do konserwacji i na początku XVIII wieku wzniesiono na jego miejscu barokową, murowaną świątynię, która przetrwała w praktycznie niezmienionym kształcie do dziś. Ołtarz kaplicy, przedstawiający św. Annę z Jezusem, umieszczono nad źródłem, które kanałem wypływa na zewnątrz. Zwiedzając kaplicę, warto tez zwrócić uwagę na rosnący w jej sąsiedztwie jawor o średnicy pnia wynoszącej ok. 4,5 metra, który uznawany jest na najgrubszy jawor w całych Karkonoszach.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *