Kolejkowo

Kolejkowo

Z czym kojarzy nam się Karpacz? Gór Śnieżka, wspaniałe krajobrazy, białe szaleństwo i gorączka złota. Obecnie do tej listy możemy dodać jeszcze jedną atrakcję – umieszczone tuż obok Urzędu Miasta w Karpaczu Kolejkowo.

Czym jest Kolejkowo? Teoretycznie – atrakcją dla najmłodszych, w praktyce zaś – cieszącą też całkiem dużych, wspaniałą makietą, przedstawiającą świat w miniaturze.

Kolejkowo to największa w Polsce stała wystawa makiet kolejowych, stworzona z niesłychaną fantazją i dużą dbałością o detale. Goście odwiedzający Kolejkowo, mogą podziwiać między innymi miniaturę obecnego dworca w Karpaczu, przy której peronach, a jakże, zatrzymuje się prawdziwy miniaturowy pociąg. Poza budynkiem dworca przedstawiono również takie symbole okolicy, jak góra Śnieżka, muszla koncertowa czy budynek Karkonoskich Tajemnic. Wiernie odwzorowano także wrocławski rynek, Dworzec Świebodzki, a także bloki z wielkiej płyty, mieszczące się przy ul. Żmigrodzkiej. Centrum wystawy zdobi stacja Kolejkowo oraz replika schroniska Szwajcarka. Jak widać, makieta nie jest ścisłym odwzorowaniem okolicy, a raczej fantazją na jej temat, wykonaną z wielkim rozmachem i pieczołowitością. Wystarczy wspomnieć, że stworzenie tego małego świata zajęło dwunastu upartym ludziom aż dwa lata, zaś sam tylko Dworzec Świebodzicki powstawał przez ponad dwa miesiące.

Na cały ten bajkowy, miniaturowy świat składa się 190 metrów torów, 840 figurek ludzi i zwierząt, 103 budynki, a także liczne mosty, tunele i akweny wodne, wioski i miasteczka. Całość rozmieszczona jest na trzech makietach, z czego dwie zostały wykonane w skali G (1:22,5), zaś trzecia w skali 1:87 (czyli takiej, jaką możemy pamiętać z dzieciństwa). Po makietach jeździ w sumie 9 pociągów, złożonych w sumie z 40 wagonów. Ponadto, wiele budowli i obiektów posiada ruchome elementy, które sprawiają, że oglądany przez nas świat w miniaturze zdaje się naprawdę tętnić życiem.

Twórcy Kolejkowa nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, planują bowiem dalszą rozbudowę makiety. Według ich zamierzeń, odwiedzający wystawę goście będą wkrótce mogli wchodzić w interakcje z przedstawionymi na makiecie modelami, a więc posterować motorówką czy pokierować samochodzikiem. Kolejkowo otwarte jest codziennie w godzinach od 10 do 18. Dorosły zwiedzający zapłaci za bilet 19 zł, cena biletu ulgowego to 15 zł, zaś najmłodsi miłośnicy kolejek (do 3 roku życia) wchodzą na wystawę za darmo.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *