Charlottenheim

Charlottenheim

Co kryje się pod tajemniczą nazwą Charlottenheim? Albo Pałac Margot? Jest to jedna i ta sama budowla, której historia rozpoczyna się w 1888 roku. Wtedy to u podnóży Śnieżki rozciągało się miasto, zwane z niemiecka Krummhubel (czyli Krzywa Góra), które dopiero wiele lat później miało stać się Karpaczem. Właśnie w owych czasach, pod koniec XIX wieku, w mieście utworzono okazałą budowlę, której pomysłodawczynią i fundatorką była tytułowa Charlotta Hohenzollern. Była ona siostrą Kaizera Wilhelma II i późniejszą księżną Saxe-Meningen, a także matką Teodory von Reuss z Kowar.

Charlottenheim jest bardzo reprezentacyjnym budynkiem, wykonanym z piaskowca, cegły oraz muru pruskiego. Projektantem budynku był Karl Grossert, sławny architekt berlińskiej akademii budownictwa. Warto podkreślić, że oprócz Charlottenheim, Grossert miał na swym koncie wiele innych spektakularnych budowli – jest między innymi autorem projektu szpitala Wysoka Łąka w Kowarach oraz luksusowego hotelu Monopol we Wrocławiu. Mimo to, pałac Charlottenheim nie był jedynie kolejną budowlą dedykowaną możnym ówczesnego świata. Księżna Charlotta ufundowała budynek, przeznaczając go na ochronkę (czyli, mówiąc językiem współczesnym, schronisko) przeznaczoną dla kobiet z małymi dziećmi. Co prawda, najczęstszymi mieszkańcami tego obiektu były żony oraz dzieci oficerów cesarza Wilhelma, należące do średnich i wyższych klas społeczeństwa. Należy jednak zauważyć, że pomimo wysokiego urodzenia, ich los po śmierci mężów i ojców bywał bardzo ciężki, a pobyt w Charlottenheim dawał im szanse na godne życie, w odróżnieniu od pozostawania na łasce dalszej rodziny.

Po II wojnie światowej budynek w dalszym ciągu pełnił funkcję zgodną z ogólnym zamierzeniem Fundatorki. W tych czasach w pałacu mieścił się nim bowiem Państwowy Dom Matki i Dziecka. Mimo nadzoru państwa i świeckiego charakteru, Dom prowadzony był przez siostry zakonne. W kolejnych latach w budynku został utworzony dom wczasowy Funduszu Wczasów Pracowniczych, o wdzięcznej nazwie „Baśka”. Po przemianach ustrojowych budowla wymagała gruntownego remontu oraz dużych nakładów finansowych, aby mogła odzyskać dawną świetność. W 2009 roku budynek został pieczołowicie odrestaurowany, dzięki czemu w końcu odzyskał pierwotny blask. Obecnie mieści się w nim luksusowe SPA&Wellness, uznawane za jedno z najpiękniejszych w Polsce.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *