Kapliczka Św. Wawrzyńca na Śnieżce

Kapliczka Św. Wawrzyńca na Śnieżce

Kapliczka św. Wawrzyńca jest najstarszym obiektem, jaki znajduje się na Śnieżce. Kościółek należy do Parafii Nawiedzenia NMP w Karpaczu i jest najstarszym obiektem barokowym w Polsce na takiej wysokości.

Budowę, kapliczki rozpoczęto w 1655 roku, a jej pomysłodawcą praz fundatorem był Hrabia Krzysztof Schoffgotsch. W celu prowadzenia nadzoru nad postępem prac, Hrabia wynajął Bartłomieja Nantwiga z Gryfowa Śląskiego.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne budowa nieco się przeciągnęła, skutkiem czego prace zakończono dopiero w 1861 roku. Uroczyste poświęcenie kapliczki miało miejsce 10 sierpnia 1681 r. W kościółku prowadzono regularne nabożeństwa, aż do 1810 roku, kiedy to nastąpiła kasacja zakonu Cystersów, który sprawował pieczę nad tym miejscem.

Na początku XIX wieku kapliczka została wynajęta przez handlarza skór Karola Siebenhaara, który utworzył tu pierwsze prowizoryczne schronisko dla turystów. Ostatni z najemców kapliczki, Friedrich Sommer, wybudował w 1850 roku wybudował pierwsze prawdziwe schronisko na Śnieżce, a także odnowił kapliczkę. Po przeprowadzeniu remontu, kapliczka została powtórnie poświęcona przez kardynała Henryka Forstera z Wrocławia. Od czasu poświęcenia przywrócono porządek regularnych nabożeństw kościółku.

Na dzień dzisiejszy turyści mogą wejść do przedsionka i podziwiać wnętrze kościółka, łącznie z odnowionymi gruntownie freskami. W przedsionku umieszczone są tablice pamiątkowe, pochodzące z 1828 roku. Są one dedykowane pamięci Jana Pieniążka-Odrowąża, który zginął w torfowiskach na Równi pod Śnieżką.

Kapliczka obchodzi swoje święto 10 sierpnia, w dzień odpustu ku czci św. Wawrzyńca. Każdego roku podczas uroczystej mszy św. w okolicy gromadzą się setki osób z Polski i Czech. Nie brakuje wśród nich również wielkich tego świata – przez kilka ostatnich lat na nabożeństwie pojawiał się m. in. prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus. W 2010 roku podczas mszy św. nastąpiło spotkanie Vaclawa Klausa z Bronisławem Komorowskim. Tradycyjne, uroczyste nabożeństwo jest otwarte dla wszystkich chętnych, a rozpoczyna się każdego roku 10 sierpnia o godz. 12:00.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *