Restauracja na Śnieżce

Restauracja na Śnieżce

Majestatyczna Śnieżka, górująca nad Karkonoszami i całą okolicą, nie jest łatwym celem dla turystów. Niedostępna od północy i południa góra umożliwia wejście na szczyt jedynie od wschodu, od Słonecznej Doliny. Co więcej, panujące na Śnieżce warunki atmosferyczne raczej nie zachęcają d pieszych wycieczek: dominuje tam klimat zbliżony do tego, jaki napotkamy za kręgiem polarnym, zaś średnia roczna temperatura wynosi… zero stopni Celsjusza. Dzieła dopełniają wiejące na szczycie, huraganowe wiatry, których prędkość często przekracza 80 m/s, a także wszechobecne mgły, które potrafią skrywać wierzchołek góry nawet przez 300 dni w roku.

Mimo mało zachęcających warunków, każdego roku Śnieżkę odwiedzają zastępy zdeterminowanych turystów, pragnących zdobyć jej szczyt. Na najbardziej wytrwałych czeka nie tylko sięgający aż 200 km w dal widok, ale również inne niezwykłości przyrody, jak np. ognie św. Elma czy Gloria.

A ponieważ dzielnym wspinaczom należy się również chwila relaksu, w działającym na Śnieżce Obserwatorium Meteorologicznym utworzono restaurację, gdzie mogą pokrzepić się, zjeść coś pysznego, a przede wszystkim zagrzać się.

Restauracja czynna jest przez cały rok, w godzinach od 9.00 do 17.00, choć w szczycie sezonu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, bywa otwarta nieco dłużej. Co bardzo istotne – restauracja nie oferuje żadnych miejsc noclegowych, należy więc tak rozplanować wycieczkę, aby zdążyć wrócić do domu przez zapadnięciem zmroku.

Jeżeli jednak komuś nie uda się zejść z gór przez zmierzchem, może przenocować w którymś z pobliskich schronisk: po polskiej stronie czeka na turystów Strzecha Akademicka, a także Samotnia i Dom Śląski, natomiast po czeskiej stronie jest możliwość przenocowania w schroniskach Luczni Bouda lub Jelenka.

Warto wspomnieć, że pierwszym obiektem, oferującym wędrowcom posiłki oraz możliwość noclegu była Kapliczka św. Wawrzyńca. Zapiski podają, że w 1824 roku została ona wynajęta przez Karola Siebenhaara, handlarza skór, który w okresie letnim przyjmował turystów, oferując im nocleg i wyżywienie. Pierwsze schronisko z prawdziwego zdarzenia wybudował natomiast Friedrich Sommer w 1850 roku. Niestety, obiekt po niedługim czasie spłonął, ale wkrótce został zastąpiony przez dwa kolejne.

Po zakończeniu II wojny światowej od czeskiej strony wybudowano schronisko oraz wyciąg na Śnieżkę. Z kolei po polskiej stronie, w związku z budową Obserwatorium, schronisko zostało rozebrane. Czeskie schronisko powoli pustoszało i traciło na znaczeniu, aż w 2004 roku zostało rozebrane.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *