Budynek Poczty Czeskiej – Česká Poštovna Anežka

Budynek Poczty Czeskiej – Česká Poštovna Anežka

Pierwszy budynek Poczty Czeskiej został wybudowany w 1936 roku przez Wenzela Tippelta i od początku swojego istnienia pełnił funkcję niewielkiego kiosku, w którym sprzedawano pamiątki oraz widokówki.

Niestety, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych budynek został opuszczony, skutkiem czego stopniowo ulegał postępującej degradacji. Dopiero w 1994 obiekt został wykupiony przez panią Jaroslavę Skrbkovą z Pecu pod Śnieżką, która własnym sumptem wyremontowała budynek i przywróciła mu dawną świetność.

Na dzień dzisiejszy, Česká Poštovna Anežka jest najwyżej położoną placówką Urzędu Pocztowego w Republice Czeskiej. Czesi są dziś dumni z tego niezwykłego obiektu, w związku z czym przyznano mu nawet unikalny kod pocztowy: 542-91. W tym szczególnym Urzędzie, podobnie, jak na każdej czeskiej poczcie, można dziś kupić i wysłać widokówki. Budynek poczty jest czynny codziennie, w godzinach od 10.00 do 16.00. Poza pełnieniem funkcji typowo pocztowych, obiekt oferuje również pamiątki. Co więcej, dziś w specjalnie wydzielonej sali Poczty, turyści mogą pokrzepić nieco siły, pijąc aromatyczną herbatę z rumem.

Szczyt budynku zdobi Taras Widokowy, nad którym góruje automatyczna stacja meteorologiczna należąca do CHMU. Oryginalny, stary budynek został rozebrany w 2008 roku, a Poczta przeniosła się do nowego, zbudowanego ze szkła oraz, jak twierdzi architekt, z 20 000 kawałków drewna.

Miejsce stopniowo zyskuje na popularności, stając się coraz chętniej obleganym celem wycieczek. Co więcej, właściciele Czeskiej Poczty od dwóch lat organizują zawody pod nazwą Sněžka Sherpa Cup. Zawody te mają nawiązywać do historii tragarzy, którzy na przełomie XIX i XX wieku wnosili na własnych plecach towary na szczyt Śnieżki. Dziś w ramach rywalizacji startujący do konkursu, zawodnicy obojga płci mają za zadanie pokonać trasę o długości 6,4 km, o łącznej różnicy wysokości 750 m. W czasie wyścigu mężczyźni niosą plecaki o ciężarze 40 kg, zaś kobiety o wadze 20 kg. Rekordziści są w stanie pomimo obciążenia pokonać tę trasę w czasie godziny i piętnastu minut. Co ciekawe, dla najbardziej wytrwałych oraz najambitniejszych zawodników utworzono ostatnio kolejną kategorię – w jej ramach zawodnicy będą musieli pokonać wyznaczony odcinek, niosąc plecak o ciężarze 60 kg.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *