Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce.

Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce.

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów, wznoszącym się na wysokość 1602 m n. p. m. Góra, pomimo regularnego kształtu stożka, sugerującego wulkaniczne pochodzenie, nie jest wulkanem – jest natomiast ukształtowana ze skał metamorficznych, zwanych hornfelsami. Powstały one na skutek przeobrażenie łupków łyszczykowych, które wskutek kontaktu z gorącą magmą zostały przekształcone w niesłychanie twardą skałę. Co prawda, otaczające Śnieżkę Karkonosze zbudowane są z granitów, które to skały również wykazują dość duża odporność na działanie czynników atmosferycznych. Należy jednak pamiętać, że Sudety są bardzo starymi górami – jednymi z najstarszych w Europie – zaś całe wieki działania mrozu, śniegu, wiatru i erozji w końcu skruszą nawet granit.

Zbocza Śnieżki od strony południowej pocięte są niedostępnymi żlebami, od północnej zaś pokryte stromo opadającym rumoszem skalnym. Jedyna wygodna droga na szczyt prowadzi od wschodu, gdzie zbocza łagodnie opadają w stronę Słonecznej Doliny. Na Śnieżce panuje klimat zbliżony do tego, który można obserwować za kołem podbiegunowym, zaś średnia roczna temperatura na szczycie wynosi 0 stopni Celsjusza. Co więcej, z reguły wieją tam silne wiatry, o prędkości przekraczającej 980 m/s, zaś szczyt góry przez ponad 300 dni w roku pokrywa gęsta mgła.

Mając to wszystko na uwadze, należy oddać hołd dzielnym budowniczym, którzy, pomimo tak niekorzystnych warunków atmosferycznych, umieścili na szczycie Śnieżki Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, będące istotnym elementem w Światowym Systemie Obserwacji Meteorologicznych. Obserwacje meteorologiczne na Śnieżce prowadzone są nieprzerwanie od 1880 roku, pomimo wszelkich zawirowań polityczno – historycznych, włączając w to dwie wojny światowe. Obecny budynek powstał w 1976 roku. W latach 1880 – 1900 obserwacje były prowadzone przez austriackiego telegrafistę, urzędującego w budynku nieistniejącego dziś schroniska, Z kolei w roku 1900 powstało tak zwane Stare Obserwatorium, zastąpione w 1976 bardzo nowoczesną jak na ówczesne czasy budowlą. Budynek jest własnością Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. W jego dolnej części prowadzona jest restauracja dla odwiedzających Śnieżkę turystów, zaś górna część wyłączona jest ze zwiedzania i pełni wyłącznie funkcje naukowo – badawcze.

Obserwatorium jest jednym z dwóch obserwatoriów wysokogórskich w naszym kraju (drugie znajduje się na Kasprowym Wierchu w Tatrach), zas prowadzone tam badania mają ogromną wartość właśnie dlatego,że są praktycznie wolne od oddziaływań człowieka. Duża wysokość oraz niedostępność terenu powodują, że obserwacje i pomiary prowadzone są w warunkach zblizonych do wolnej atmosfery, pozostającej poza wpływem cywilizacji.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *