Dom Carla Ernsta Morgensterna

Dom Carla Ernsta Morgensterna

Spośród wielu niezwykłości, jakie oferuje turystom Karpacz, na szczególną uwagę zasługuje dom Carla Morgensterna, mieszczący się przy ul. Skłodowskiej 1. Jest to miejsce niezwykłe nie tylko ze względu na osobę pierwszego właściciela, ale także ze względu na fakt, że z jego inicjatywy był to azyl wielu artystów, malarzy i twórców, którzy właśnie tam odnajdywali inspirację. Być może to duch Morgensterna, a możae słynny Genius Loci – jakikolwiek byłby powód takiego stanu rzeczy, dom był i nadal jest miejscem niezwykłym. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej, podobnie, jak jego słynnemu budowniczemu i właścicielowi.

Carl Ernst Morgenstern pochodził urodził się w 1847 roku w Monachium i właściwie od początku jego życie związane było z malarstwem. Ojciec Carla, Christian Morgensters, był nadwornym pejzażystą króla Bawarii Ludwika I. Młody Carl pobierał nauki nie tylko od własnego ojca, ale również od innych wybitnych malarzy, skutkiem czego już w wieku 22 lat otworzył w Monachium swoją pierwszą wystawę. Młody malarz szybko piął się po kolejnych szczeblach kariery, zdobywając coraz większą sławę i uznanie wśród współczesnych. W 1884 roku objął katedrę malarstwa w Szkole Sztuki we Wrocławiu, zaś 3 lata później zdobył tytuł profesorski. Mieszkając na stałe we Wrocławiu, często odwiedzał Karkonosze, a szczególnie Karpacz, Wilczą Porębę, Podgórzyn, Przesiekę i Szklarską Porębę. W późniejszym okresie chętnie udawał się również w wyższe i bardziej niedostępne partie Karkonoszy. Urzeczony majestatem gór, postanowił wybudować tu dom i osiadł na stałe w Karpaczu, gdzie aż do śmierci tworzył swoje pejzaże i grafiki. Największą popularność przyniósł Morgensternowi rozwój rynku pocztówek, na których umieszczano jego dzieła, co w znaczący sposób przyczyniło się do ich popularyzacji. Powielane w tysiącach egzemplarzy wyjątkowe dzieła sprawiły, że Morgensterna nazwano wkrótce „Królem Pocztówek”.

Morgenstern ukochał Karkonosze, a ich niezwykłe piękno nie tylko uwieczniał na pejzażach oraz grafikach, ale również zarażał nim innych. Do końca lat 80. XIX wieku organizował w Karkonoszach zajęcia plenerowe dla swoich uczniów, pragnąc przekazać im nie tylko wiedzę, ale również pewną wrażliwość, która ukształtowała całą jego twórczość.

W 1913 roku, sławny już Morgenstern wraz z żoną postanowił utworzyć fundację Carla i Elizabath Morgenstern. Dzięki istnieniu fundacji, wszyscy artyści, poszukujący piękna i inspiracji w Karkonoszach, mogli zatrzymywać się w niezwykłym, gościnnym domu Morgensternów. Morgenstern zmarł w swoim ukochanym karkonoskim domu dnia 9 września 1928 roku.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *